hydroizolacja

Hydroizolacja – dlaczego jest ważna?

Budując dom zawsze trzeba dbać o izolację. Dom źle zabezpieczony pod względem cieplnym sprawi, że będziemy musieli płacić więcej za ogrzewanie czy chłodzenie budynku. Obecne mostki termiczne będą przepuszczać chłodne i gorące powietrze do domu.

Hydroizolacja do fundamentów

hydroizolacjaDlatego też najlepszym rozwiązaniem jest tutaj pianka poliuretanowa, która zapewnia doskonałą ochronę cieplną, jak również izolację akustyczną (wytłumia dźwięki). Jednak sama izolacja cieplna to nie wszystko. Ważne jest także zaizolowanie domu przed działaniem wody i wilgoci. Hydroizolacja budynku w Białymstoku jest szczególnie ważna w przypadku fundamentów, bo one – położone w ziemi – mają stalą styczność z chłodnym i mokrym gruntem. Brak izolacji sprawi, że fundamenty będą się osłabiać. Nawet najlepszy materiał wystawiony na stałe działanie wody może pękać, a pojawiające się szczeliny z czasem będą się powiększać. Fundamenty mogą stać się nie stabilne, a jeśli tylko jedna strona jest wystawiona na działanie wilgoci to budynek może się lekko przechylać. Wilgoć wdająca się w fundamenty może przejść także na ściany. Zobaczymy na nich wykwity grzybów i pleśni, nacieki, nacieki. Zamalowanie ich farbą niczego nie da, bo znowu będą wychodzić na powierzchnię.

hydroizolacjaWtedy trzeba szorować ściany i nakładać preparaty szkodliwe dla zdrowia, które usuną grzyby i pleśń (ważne jest zachowanie środków ostrożności). W skrajnych przypadkach trzeba nawet skuwać tynk i kłaść nowy, jeśli ściana została mocno zainfekowana. Takie zabiegi są problematyczne. W dodatku grzyby mogą wywoływać alergię, powietrze w domu będzie zainfekowane i brzydko pachniało stęchlizną. Dlatego też lepiej jest zadbać o dobrą hydroizolację budynku podczas jego budowy. Idealnym materiałem do wykonania izolacji przeciwwodnej jest pianka poliuretanowa nakładana metodą natryskową. Można ją stosować zarówno do zabezpieczania fundamentów, jak i ścian elewacyjnych oraz poddaszy. Pianka jest nienasiąkliwa, nie rozmięka pod wpływem wody, a jej zwarta struktura sprawia, że woda nie przeniknie wgłąb budynku. To skuteczne zabezpieczenie domu przez wilgocią. Dodatkowo, taka pianka zapewnia izolację na lata, nie zmienia swojej struktury, nie sypie się, ani nie łamie. Koszt takiej izolacji nie jest wysoki, jeśli przyjrzymy się wszystkim zaletom takiego rozwiązania, jak również jakości pokrycia pianka budynku.

Warto także zaznaczyć, że pianka nadaje się też do izolacji metalowych obiektów, takich jak hale, garaże, magazyny. Jej obecność sprawi, że w metal nie będzie wchodziła korozja spowodowana wilgocią z ziemi.