instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne – zasady wykonania

Z pewnością w każdym domu znajduje się instalacja elektryczna. Bez niej nie mielibyśmy w domu prądu, nie działałoby oświetlenie, ani wiele sprzętów, takich jak lodówka, pralka, czy ogrzewanie. Jednak taka instalacja to także niebezpieczeństwo.

Instalacje elektryczne to też oświetlenie

instalacje elektryczne Musi być dobrze wykonana, żeby nie było zwarcia, korki nie wywalały, a także nie było żadnych przepięć, dzięki czemu nasz sprzęt będzie bezpieczny. Podstawa to dobre rozłożenie kabli podczas budowy domu. Kable muszą posiadać dobrą izolację, to znaczy otoczkę, która chroni wnętrze przewodów przed wilgocią czy wysokimi temperaturami. Muszą być one doprowadzone do każdego kontaktu i gniazdka w domu. Kable są ukryte w ścianach, więc ich wymiana jest problematyczna i nie obędzie się bez kompleksowego remontu. Montując kable warto zachowywać wszelkie względy bezpieczeństwa. Połączenia między kablami a szafami rozdzielczymi, korkami i gniazdkami muszą być dobrze wykonane. Nie można też mieszać kabli ze sobą, bo mają one różne przeznaczenie i właściwości. Profesjonalne instalacje elektryczne w Bydgoszczy to także montaż oświetlenia. Lampy sufitowe jak i wiszące maja kable ukryte w suficie, a nie tak jak lampy stojące czy lampki nocne podłączenia na kabel.

instalacje elektryczne Elektryk zajmujący się oświetleniem zadba także o montaż niestandardowego oświetlenia, takiego jak taśmy led, oświetlenie ogrodu, basenu, czy lampy na czujnik ruchu w garażu. Przy oświetleniu zewnętrznym trzeba zachować szczególne względu ostrożności, bo mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Prac oczywiście nie można wykonywać w porze deszczowej, bo połączeniem wody z prądem jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Elektryk wykona dla nas także instalacje odgromowe. Montowane są one na dachu i mają na celu zabezpieczyć nasz dom w czasie burzy z piorunami. Instalacje elektryczne wymagają czasem naprawy lub zmiany. Szczególnie w starym budownictwie mamy do czynienia z jednym obiegiem prądu, przez co czasem dwa sprzętu elektryczne na przykład pralka i kuchenka, nie mogą chodzić jednocześnie bez powodowania zwarcia i przerwie w dostawie energii. Elektryk wykonuje nieraz także podłączenia alarmów. W tym przypadku najważniejsze jest dobre rozmieszczenie czujników ruchu reagujących na obecność niepożądanych osób, jak również połączenie ich ze stacja alarmową.

Do alarmu można podłączyć również drzwi i okna, tak że jak ktoś będzie chciał się przez nie włamać to alarm od razu zawyje, zanim jeszcze złodziej wejdzie do środka. Najważniejsze jest zatem to, by instalacja elektryczna, odgromowa czy alarmowa były bezpieczne w użytkowaniu.