ogrzewanie na hali

Jak dobrać metodę ogrzewania hali?

Budowa dużej hali przemysłowej wiąże się z koniecznością znalezienia najbardziej optymalnej formy jej ogrzewania. Wpływają na to dwa czynniki: optymalizacja termiczna budynku oraz system grzewczy. Coraz większy nacisk kładzie się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i optymalne użycie systemów dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

Utrzymanie ciepła w halach

hala magazynowa Należy uwzględnić koszt zakupu i montażu urządzeń grzewczych, a także ich eksploatacji w kolejnych latach. Ceny paliw nieustannie się zmieniają, ale niektóre źródła konsumują ich znacznie więcej niż pozostałe. Podczas wyboru metody ogrzewania hali istotną rolę odgrywają parametry samego budynku: stopień ocieplenia, wymiary i przeznaczenie. W przestrzeni magazynowej wystarczą mniej wydajne systemy strefowe, natomiast ogrzewanie stanowisk roboczych często wymaga punktowych systemów grzewczych i dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Na koszt całej inwestycji duży wpływ ma zużycie energii. Obecnie polecane ogrzewanie hal przemysłowych opiera się na systemach wykorzystujących dodatkowo energię odnawialną – pozwala to zredukować emisję dwutlenku węgla, na który obowiązują unijne limity emisji.

ogrzewanie na hali Innowacją są systemy, które pozwalają na wykorzystanie ciepła procesowego – pochodzącego z pracy maszyn przemysłowych lub spalin – do ogrzewania hali. Podczas wyboru źródła ogrzewania do hali przemysłowej warto postawić na ofertę, w której producent oferuje dodatkową gwarancję serwisową, a także wsparcie posprzedażowe i zapas części zamiennych. Także ilość okien, drzwi i bram w hali wpływa na wydajność instalacji grzewczej – w centrach logistycznych, gdzie bramy często się otwierają, ciężej jest utrzymać stałą temperaturę, co wymaga większej mocy oraz bardziej zróżnicowanych metod ogrzewania. Zdarza się także, że w obrębie jednego budynku potrzebne są różne strefy ogrzewania. Wówczas zdecentralizowane systemy sprawdzą się znacznie lepiej. Ustaliwszy zapotrzebowanie na energię, można skontrolować sprawność roczną wybranych urządzeń grzewczych – jest ona zawsze podana przez producenta.

Utrzymanie ciepła w hali przemysłowej stanowi tym większe wyzwanie, im większy jest jej rozmiar. Przeznaczenie budynku także ma na to duży wpływ – hale produkcyjne z reguły są zamknięte, natomiast bramy w magazynach otwiera się znacznie częściej, dokonując wymiany powietrza. Systemy grzewcze oparte o wodę, powietrze lub promienniki ciepła sprawdzają się w odmiennych sytuacjach, dlatego należy dobrze przemyśleć ich wybór. Początkowe wysokie koszty montażu mogą być związane z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi w przyszłości.