Jak przygotować się do remontu łazienki?

Remont łazienki i kuchni na ogól jest jednym z najbardziej problematycznych – trzeba wziąć pod uwagę działanie wilgoci, wysokich temperatur, pary, i częstsze zabrudzenia. Także koszty z nim związane przewyższają odnowienie salonu, czy sypialni. Nic więc dziwnego, że pomieszczenia te są tak rzadko odświeżane, a decydując się na ich remont trzeba wziąć pod uwagę nawet najdrobniejsze szczegóły.

Profesjonalny remont łazienki w Białymstoku

remontNa co zwrócić uwagę podczas remontu łazienki? Przede wszystkim remont trzeba rozpocząć od ustalenia budżetu, który jest się w stanie na niego przeznaczyć – dotyczy to zarówno łazienki, jak i innych pomieszczeń. Już na etapie planowania i projektowania należy przygotować wstępny kosztorys, jednak trzeba liczyć się, że w trakcie robót mogą pojawić się problemy, jak na przykład konieczność wymiany rur na nowe, dlatego lepiej zawczasu uwzględnić nieoczekiwane wydatki w budżecie. Jeśli łazienka wymaga generalnego remontu warto przygotować wstępny projekt – być może niektóre urządzenia wymagają przemieszczenia w inne miejsce, co spowoduje konieczność zmian w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wpisywać się w gust lokatorów. Płytki ceramiczne to najpopularniejszy wybór okładziny podłogowej i ściennej, lecz aby spełniały swoje zadanie trzeba najpierw zabezpieczyć powierzchnię pod nimi przed wilgocią.

remontUwagę należy zwrócić także na oświetlenie – warto zastosować kilka źródeł światła, z niezależnymi włącznikami, co pozwoli na wydzielenie stref i nadanie odpowiedniego klimatu. Remont łazienki nie może obyć się bez odświeżenia lub wymienienia armatury łazienkowej i całego wyposażenia. Być może pora wymienić wannę na praktyczny prysznic, a umywalkę zastąpić nową? W małych pomieszczeniach można nawet całkowicie zrezygnować z brodzika na rzecz kabiny prysznicowej bezprogowej – takie rozwiązanie optycznie powiększy łazienkę, a kabina będzie niemal niewidoczna. W większych przestrzeniach można zdecydować się na popularną obecnie wannę wolnostojącą. W mieszkaniach i apartamentach warto zagospodarować specjalne miejsce na pralkę, a co za tym idzie zadbać o odpowiednie podłączenia do instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Przygotowując łazienkę do remontu należy także zwrócić uwagę na umiejscowienie grzejnika – być może konieczne będzie jego przemieszczenie, co wiąże się ze zmianami w instalacji centralnego ogrzewania.

Remonty mogą wydawać się trudne i kosztowne, jednak z odpowiednim przygotowaniem budżetu, projektu i planem działania wszystko powinno obyć się bez zbędnych problemów. Decydując się na przemieszczenie wanny lub zastąpienie jej prysznicem trzeba brać pod uwagę możliwe zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej, a w przypadku wieloletnich budynków może wystąpić konieczność wymiany rur na nowe.