przestawienie maszyn

Jak się przestawia maszyny na halach?

Jest wiele przyczyn przestawiania maszyn w halach. Może to być ich wymiana na nowsze, modernizacja, konserwacja, czy poszerzenie linii produkcyjnej. Bez względu na to jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy to warto jest wiedzieć, jak się fachowo zabrać do takich prac.

Przestawianie maszyn jest problematyczne

przestawienie maszynPrzede wszystkim każde przestawienie maszyn na hali zaczyna się od przygotowania szczegółowego planu. Fachowcy od tego rodzaju prac muszą zobaczyć jak dana fabryka wygląda, wiedzieć ile znajduje się tam maszyn, ile z nich będzie przestawianych, jak wygląda teren i możliwości dostania się gdzie trzeba. Im więcej maszyn wymaga przestawienia tym prace będą dłuższe i bardziej skomplikowane. Tak samo im bardziej bogato wyposażony jest zakład i im więcej maszyn posiada tym również prace relokacyjne będą trudniejsze. Fachowcy po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami mogą przyjść do opracowania planu. Jest to dokumentacja prac, plan działania, jak również kosztorys prac. Dzięki temu każdy pracownik, jak i właściciel firmy wie jak będą przebiegały prace oraz ile będą kosztowały. Następnie po akceptacji dokumentacji można przejść do przygotowania zaplecza technicznego.

przestawienie maszynSą to między innymi dźwigi, podnośniki, wózki lub platformy służące do podnoszenia maszyn, umieszczania ich na przyrządach transportowych oraz relokacji ich na właściwe miejsce. Maszynę przed transportem trzeba odłączyć od prądu elektrycznego, jak również od pozostałych maszyn. Czasem trzeba rozmontować część maszyny, jeśli wystaje ona za bardzo poza krawędź i utrudniałoby to przenosiny. Podobnie to wygląda, jeśli maszyna jest zbyt ciężka, żeby można ją było w całości przetransportować. Potem taką maszynę się przenosi i rozstawia na nowym miejscu. Tam również trzeba dokonać wszystkich połączeń i sprawdzić czy całość jest sprawna. Takimi pracami mogą zająć się zarówno fachowcy, jak i pracownicy firmy, którzy wiedzą jak zaprogramować maszynę i jaki efekt musi ona dawać. W razie niepowodzenia trzeba sprawdzić czy wszystko zostało dobrze przyłączone, czy nie zapomniano o żadnej części. Zdecydowanie przestawianie maszyn w halach jest zajęciem trudnym. Wymaga ono wielu sprzętów oraz silnych ludzi znających się na przemysłowych kwestiach. Zajmuje to także sporo czasu i pieniędzy. Dlatego też relokacja maszyn powinna odbywać się tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne i nie ma innego rozwiązania.

Nie warto także zabierać się za to samodzielnie, tylko od razu należy wezwać dobrych specjalistów, którzy wszystko dobrze zaplanują i wykonają.