czyszczenie boiska

Jak skutecznie czyścić boiska poliuretanowe?

Jednym z miejsc dedykowanych dla osób, które lubią uprawiać sport, są specjalne obiekty, które wyposażone są w poliuretanową nawierzchnię. Jest ona jednocześnie sztywna i na tyle elastyczna, żeby zapewniać komfort podczas gry i zmniejszać ryzyko powstawania kontuzji podczas upadków. Nawierzchnię poliuretanową nazywa się też tartanem. Składa się ona z żywicy poliuretanowej wzbogaconej granulatem gumowym o drobnej frakcji.

Jak wyczyścić boisko?

profesjonalne czyszczenie boisk poliuretanowychWykorzystuje się ją podczas budowy zewnętrznych boisk sportowych, placów zabaw czy bieżni dla biegaczy. Tartan to materiał, który cechuje się dużą odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jest też odporny na działanie promieni ultrafioletowych i starzenie. Zachowanie go w odpowiedniej kondycji wymaga regularnego i właściwego czyszczenia. Nawierzchnia z poliuretanu jest przepuszczalna dla wody. Staranna pielęgnacja umożliwia przywrócenie nawierzchni do pierwotnego stanu. Do mycia nawierzchni poliuretanowych wykorzystuje się myjki ciśnieniowe. Używana w tym procesie woda powinna mieć wysoką temperaturę, żeby skutecznie usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Wysokie ciśnienie zapewnia możliwość usunięcia mchów i porostów, a także głęboko osadzonego kurzu.

czyszczenie boiska Proces czyszczenia służy też do usunięcia drobnych kamieni i osadu. Taką usługę jak profesjonalne czyszczenie boisk poliuretanowych świadczą wykwalifikowane firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem. Mycie należy wykonywać, gdy na boisku będą już widoczne ślady zabrudzeń. Zaleca się, żeby raz w roku starannie umyć całą powierzchnię, najlepiej przed początkiem zimy. Pozwala to utrzymać obiekt sportowy w odpowiedniej kondycji przez wiele sezonów. Podczas czyszczenia należy zadbać o właściwe odprowadzenie wody. Nadmiar nagromadzonej wody może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Glony i porosty należy usunąć przed zimą, gdyż ich zamarznięcie może powodować pękanie tartanu. Nawierzchnię, która jest intensywnie użytkowana, na przykład jako boisko szkolne, warto czyścić przynajmniej dwa razy w roku. Podczas mycia wykorzystuje się środki chemiczne, które pozwalają na dogłębne czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

W trakcie czyszczenia warto też zadbać o właściwą konserwację, która pozwoli zabezpieczyć tartan przed płowieniem i pękaniem. Nawierzchnia posiada trwałość przewidzianą na około 10 lat. Konserwacja i pielęgnacja pozwolą wydłużyć ten okres i zmniejszyć poziom zużycia tartanu. Nawierzchnię poliuretanową trzeba dokładnie umyć także przed jej renowacją.