podkład pod panele

Jaki wybrać podkład pod panele?

Podkłady pod panele są szczególnie istotne, jeżeli właściciel zdecydował się na produkty montowane metodą pływającą, czyli bez użycia kleju. Ich zadaniem jest zabezpieczyć panele przed wilgocią i wyginaniem się – są również niezbędne, jeżeli podłoże jest nierówne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładów, których wybór zależy od tego, w jakim stanie znajduje się podłoże, w którym miejscu montowane są panele, a także, na jakich właściwościach najbardziej będzie chciał skupić się właściciel.

Dobry podkład pod panele podłogowe

podkład pod paneleProdukty różnią się od siebie grubością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Zadaniem niektórych podkładów jest przede wszystkim zapewnić dodatkową izolację akustyczną podłogi, natomiast innych – ocieplić pomieszczenie lub dodatkowo wzmocnić panele. Wyróżnić można 4 podstawowe rodzaje podkładów. Są nimi podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), które cechują się wysoką wytrzymałością na nacisk, a także mają niski opór cieplny, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. Produkt zapewnia również wysokie wyciszenie pomieszczenia. Kolejnym rodzajem są podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), służące głównie do wyrównania podłoża, są odporne na wilgoć i najlepiej izolują nieogrzewane pomieszczenia. To świetny wybór pod panele winylowe. Innymi podkładami są te z polietylenu o dużej gęstości (PEHD), wybierane przede wszystkim do podłoży z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym i pomieszczeń często użytkowanych.

podkład pod paneleOstatnim z proponowanych podkładów są naturalne, tradycyjne materiały, takie jak korek i tektura falista – jest to jedno z najtańszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań, zalecane w pomieszczeniach niezbyt często użytkowanych. Niektórzy decydują się na wykorzystanie wykładzin, jednak nie jest to polecany podkład pod panele, gdyż jest zbyt elastyczny i może spowodować uginanie się podłogi. Typów podkładów jest znacznie więcej i można je dobierać w zależności od swoich potrzeb, umiejscowienia pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Wybierając podkłady pod panele, warto kierować się jednymi z ich ważniejszych właściwości – wytrzymałością, izolacją akustyczną, grubością, wodoodpornością i oporem cieplnym.

Dobór właściwych podkładów sprawi, że podłoga pozostanie w nienaruszonym stanie przez wiele lat, a dodatkowo będzie skutecznie ocieplała pomieszczenie. W przypadku wątpliwości co do zakupu najodpowiedniejszego podkładu, warto skorzystać z pomocy sprzedawców i producentów, którzy dokładnie przedstawią wszystkie zalety poszczególnych produktów.