mieszkania na sprzedaż

Jakie elementy mają wpływ na sprzedaż mieszkania?

Często przeglądając rozglądając się za nowym lokum i porównując ceny wydaje nam się, że niektóre z nich są całkowicie nieadekwatne. Bywa także lokale o różnej powierzchni kosztują niemalże tyle samo, a te, których metraż jest do siebie zbliżony mają sporą rozpiętość cenową. Oglądając mieszkania na sprzedaż powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, które często pomijamy.

Mieszkania na sprzedaż – cena

mieszkania na sprzedażCena nieruchomości bowiem, tylko w ułamku składa się z metrażu. Całkiem bardzo ważne, a nawet decydujące, są inne czynniki, które mają wpływ na to, że zdecydujemy się na ten lub inny lokal, a jego cena wcale nie musi być przypadkowa. Jeżeli dobrze się nad tym zastanowimy, to pierwszym kryterium jakie bierzemy pod uwagę szukając ofert jest lokalizacja. Ma ona ogromny wpływ na całe funkcjonowanie po przeprowadzce i oczywiście nie mniejszy na cenę. Najczęściej mieszkania na sprzedaż w Starogardzie Gdańskim w dużych miastach są znacznie droższe od tych usytuowanych w miasteczkach. Na przykład metr kwadratowy na rynku wtórnym w Starogardzie Gdańskim może znacznie różnić się cenowo od mieszkań w stolicy. Dodatkowo istotna jest też dzielnica, w jakiej szukamy lokalu oraz jej oddalenie od centrum czy komunikacja.

Kolejną kwestią jest kondygnacja, czyli piętno budynku. Teoretycznie jej atrakcyjność jest kwestią indywidualną, z punktu widzenia rzeczoznawcy zaś najatrakcyjniejsze są lokale na pierwszym i drugim piętrze. W wieżowcach dużym zainteresowaniem cieszą się też najwyższe piętra, zwłaszcza jeśli z okna lub balkonu rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. Następny czynnik to wspomniany już metraż oraz rozkład mieszkania. Tutaj najważniejszymi kwestiami jest to, czy mieszkanie ma przechodnie pokoje, czy jest wyposażone w aneks czy osobną kuchnię, czy ubikacja i toaleta są razem czy osobno, czy posiada balkon, windę, domofon i tym podobne czynniki. Są one decydujące dla codziennego funkcjonowania w mieszkaniu dlatego potencjalni nabywcy zwracają na to dużą uwagę. Bardzo ważna jest też wysokość czynszu, ponieważ najczęściej występuje tutaj duża rozpiętość. Im mniejszy czynsz tym lepiej, a liczy się też to czy zostały w nim uwzględnione koszty ogrzewania. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania bezczynszowe, bo nawet jeśli są nieco droższe, to taka inwestycja szybciej się zwróci.

Ostatnim elementem, ale także jednym z ważniejszych biorąc pod uwagą mieszkania na sprzedaż jest wyposażenie i wykończenie. Jeśli nie przypadnie ono do gustu oglądającym to bardzo prawdopodobne, ze nie zdecydują się oni na lokal, nawet jeśli pozostałe czynniki będą zadowalające. Ma ono także spory wpływ na wartość mieszkania, ponieważ mieszkanie można wyposażyć zarówno za dwadzieścia, jak i sto dwadzieścia tysięcy.