projekt budowlany

Jakie informacje musi zawierać projekt budowlany?

Nie tylko w przypadku dużych inwestycji, ale też zwykłych domów jednorodzinnych, rozpoczęcie budowy wymaga wykonania profesjonalnego projektu architektoniczno-budowlanego. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje techniczne.

Elementy projektu budowlanego

projekt budowlanyZazwyczaj nie zdarza się, aby projekt budowlany miał tylko jednego autora. Najczęściej każdą z dziedzin zajmuje się ktoś inny – mamy więc specjalistów od architektury, konstrukcji budowlanej, instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Projekt powinien tworzyć spójną całość. Mało który projektant chciałby, aby ktoś z zewnątrz ingerował w jego projekt poprzez wykonywanie zmian, jednak mimo tego bardzo często zdarza się umieszczanie w projekcie klauzuli informującej o możliwości przeprowadzenia zmian adaptacyjnych. Projektant powinien jednak zaznaczyć, jakich elementów mogą dotyczyć te zmiany. Najczęściej wskazuje się tutaj na zmianę usytuowania ścian działowych, otworów okiennych i drzwiowych, ale zdarza się też na przykład możliwość zmiany wskazanych budowlanych materiałów konstrukcyjnych. Projekty budowlane z Kielc zawierają zawsze dokładny opis techniczny przyszłego budynku – czyli jego przeznaczenie oraz funkcje, warunki lokalizacyjne oraz dane dotyczące wymiarów powierzchni. Zazwyczaj zaznacza się też, czy architektura budynku nie będzie szpecić otoczenia, a wręcz przeciwnie – czy dobrze pasuje do obecnej już miejskiej architektury.

projekt budowlanyProjekt przedstawia też zazwyczaj wykaz pomieszczeń na każdym piętrze, a także rodzaj zastosowanej w danym miejscu posadzki. Sam opis architektoniczno-budowlany zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jakie elementy konstrukcyjne zostaną zastosowane i z jakich materiałów je stworzono. Tak więc na przykład możemy dowiedzieć się o tym, że ławy fundamentowe powstały z betonu klasy B25, a zbrojenie wykonano ze stali A-IIIN. Dla laika te informacje są całkowicie zbędne, gdyż nie przekazują żadnej wartości, jednak dla specjalistów takie opisy są bardzo ważne. Oczywiście główną część projektu stanowią rysunki techniczne poszczególnych pomieszczeń. Projekty budowlane z Kielc wykonywane są zawsze przez najlepszych, wykwalifikowanych inżynierów i architektów, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie wyliczenia zostały przeprowadzone prawidłowo. Oczywiście jeszcze sam projekt to nie wszystko – wiele będzie zależało od dobrej ekipy budowlanej.

To jej doświadczenie będzie miało główne znaczenie dla tego, jak szybko zostanie przeprowadzona dana inwestycja. Czasami, jak wiemy, potrafią one ciągnąć się przez lata, dlatego dobrze wybrać sprawdzony zespół.