cynkowanie

Jakie są zalety cynkowania ogniowego?

Producenci przedmiotów wykonanych ze stali, szczególnie czarnej, wykorzystują cynkowanie ogniowe, żeby chronić swoje wyroby przed korozją. Jest to zjawisko, które polega na utlenianiu się żelaza znajdującego się w stopie metalu. W konsekwencji powstaje tlenek żelaza, czyli rdza. Dzięki cynkowaniu ogniowemu można zapobiegać temu zjawisku, tworząc cienką warstwę na powierzchni przedmiotu. Stanowi ona izolator między żelazem w stopie, a tlenem w powietrzu. Znacznie wydłuża to żywotność metalowych elementów.

Cynkowanie ogniowe – co wpływa na koszty?

cynkowaniePrzedmioty poddane cynkowaniu ogniowemu nie wymagają cyklicznej konserwacji. Warstwa cynku spaja się z powłoką przedmiotu, dlatego nie ma potrzeby jej odnawiania. Cynkowanie ogniowe stosuje się przede wszystkim na przedmiotach wykonanych ze stali węglowej, która jest podatna na korozję. W przypadku miękkich metali, takich jak miedź, warstwa cynku może chronić ich powłokę przed zarysowaniem. Stalowe elementy pokryte warstwą cynku mogą wytrzymać nawet 50 lat bez żadnej konserwacji. W przypadku komponentów mechanicznych i części do maszyn warstwa cynku zwiększa odporność na tarcie. Przedmioty, które mają być poddane cynkowaniu ogniowemu, powinny zostać zaprojektowane z myślą o tym procesie, który potrafi być wymagający i niebezpieczny.

cynkowanieObecnie cynkowanie ogniowe w dobrej cenie jest realizowane przez wyspecjalizowane firmy w całym kraju. Koszt takiej usługi zależy od ilości przedmiotów, ich powierzchni oraz poziomu skomplikowania geometrii. Elementy konstrukcyjne, które zostały pokryte cynkiem, mają większą siłę nośną i lepiej radzą sobie w kontakcie z czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo cynk zapewnia ochronę katodową, która zabezpiecza przed korozją elektrochemiczną. Cynk nie jest szkodliwy dla środowiska. Wykonanie przedmiotu ze stali węglowej i pokrycie go cynkiem jest tańsze niż zastosowanie stopu nierdzewnego. Cynkować można zarówno wielkie elementy konstrukcyjne, jak i niewielkie przedmioty, takie jak śrubki czy nakrętki.

Po nałożeniu warstwy cynku przedmioty należy jednak poddać obróbce. Proces cynkowania ogniowego wymaga rozgrzania cynku do temperatury powyżej 419 stopni Celsjusza. Przedmioty poddawane są kąpieli cynkowej. Wymaga to ich odpowiedniego zaprojektowania, które umożliwi cynkowi dotarcie do wszystkich zakamarków. Po zakończeniu procesu przedmioty trzeba oszlifować. W trakcie cynkowania należy zachować ostrożność, ponieważ w kontakcie z wysoką temperaturą przedmioty narażone są na odkształcenie. Dlatego warto zlecać cynkowanie doświadczonym specjalistom.