lampy stołowe

Klasyczne oświetlenie klasycznego wnętrza – lampy stołowe

Różnorodność stylów, które obecnie funkcjonują w projektowaniu wnętrz nie zawsze jest zauważalna w tym, jak swoje mieszkanie czy dom urządza przeciętny Kowalski. Wiele osób, wciąż bardzo chętnie sięga po klasyczne, tradycyjne rozwiązania, tworzące ciepłe, przytulne i bardzo domowe wnętrze.

Lampy stołowe i ciepłe światło

lampy stołoweLampy klasyczne nie tracą na popularności Stwierdzenie przedstawione we wstępie jest bardzo prawdziwe dla wyboru oświetlenia dla domu. Nawet jeśli zapadnie decyzja o nieco nowocześniejszym stylu w wystroju, to często lampy są proste, stanowią element tła, ale niekoniecznie dekoracji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką rolę estetyczną może pełnić zwykła lampa i jej światło, wystarczy jednak wyobrazić sobie bogato zdobiony żyrandol w salonie czy nad stołem w jadalni. A może nad łóżkiem lub w holu wejściowym? Takie bardzo klasyczne rozwiązanie nie tylko jest piękne, ale także ma ogromny wpływ na wystrój pomieszczenia. Z kolei wśród lamp stołowych wciąż jest wiele takich z materiałowymi abażurami, czasem przewijają się też abażury witrażowe, a nawet bursztynowe. Takie klasycznie piękne lampy stołowe rzadko istnieją po to, aby dobrze oświetlać określony fragment przestrzeni, ponieważ z reguły dają słabe, miękkie, rozproszone światło.

lampy stołoweNie wystarczy do czytania lub posiłku, ale sprawdza się znakomicie w tworzeniu nastroju we wnętrzu – do drzemki na kanapie, oglądania filmu czy też buszowania po sieci. Podobną rolę jak lampy stołowe pełnią też świece, świeczniki i latarenki, jednak ze względu na ryzyko (niewielkie, ale zawsze istniejące) pożaru trzeba mieć nad nimi cały czas nadzór. Ten problem zwykłych lamp nie dotyczy. Poza dużymi lampami wiszącymi i lampami stołowymi warto też zwrócić uwagę na lampy stojące, z których w nowoczesnych wnętrzach raczej się rezygnuje na rzecz kinkietów albo oświetlenia LED. Takie lampy są idealne do stworzenia zacisznego kącika do relaksu i wieczornej lektury, można też nimi zastąpić oświetlenie stołu w jadalni, jednak z reguły dla tego miejsca lepsze jest oświetlenie wiszące, umiejscowione centralnie nad stołem.

Lampa stojąca może także zastąpić lampkę z nocnego stolika w sypialni. Z reguły wystarcza nam takie małe źródło światła, jednak można je też zastąpić czymś, co znacznie lepiej oświetli ten kawałek przestrzeni. Wybór klasycznego oświetlenia dla domu pozwala na stosunkowo łatwe dopasowanie go do wnętrza. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli lamp, które nie nadążają za duchem czasu… i wciąż prezentują się bardzo dobrze oraz znakomicie spełniają swoje funkcje.