Kostka brukowa

Kostka granitowa – co warto wiedzieć?

Granit to poważny konkurent dla tradycyjnej, tak chętnie stosowanej kostki brukowej. Jest niezwykle wytrzymały, solidny i odporny na wiele niekorzystnych czynników. Większość z nas wie, jak wygląda, ale czy wszyscy wiemy, czym się tak naprawdę charakteryzuje? Być może jest to materiał dużo lepszy od tak popularnego bruku?

Estetyczna i trwała kostka granitowa

GranitJak wskazuje nazwa, kostka ta pochodzi od granitu, czyli naturalnego kamienia, który uformował się w temperaturze 1400 stopni Celsjusza podczas zastygania lawy. Tak zahartowany jest najtrwalszym i najodporniejszym surowcem budowlanym. Swoją wytrzymałością przebija nawet materiały wykonane sztucznie. Granit jest odporny na wszelkie uderzenia, zmiany temperatur, wilgoć i mróz. Dlatego nie ma ryzyka, że kostka granitowa utraci swój pierwotny kolor. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, jest materiałem uniwersalnym o wielu zastosowaniach. Granit nadaje się więc do produkcji murków, krawężników, placów, dziedzińców, ścieżek dla pieszych oraz podjazdów. Chętnie stosuje się go również do budowy mniejszych uliczek i dróg osiedlowych w tych częściach miasta, gdzie z jednej strony ruch uliczny jest mniejszy, a z drugiej można je upiększyć za pomocą stylowego kamienia granitowego. Kostka tego typu dostępna jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Wybierać możemy spośród wariantów szarych, żółtych, czarnych, pomarańczowych oraz różnych mieszanek tych barw.

Kostka brukowaRównież dostępność tego towaru w sklepach jest na tyle przystępna, że nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z jego zakupem. Wiele polskich dużych miast oferuje produkcję, sprzedaż oraz montaż takiego towaru, jakim jest kostka granitowa Łódź, Kraków czy Poznań to tylko przykłady wielu ośrodków miejskich w Polsce, w których zdobędziemy ten budulec. Budowa granitu sprawia, że możemy go układać na wiele różnych sposobów, tworząc pomysłowe wzory i kompozycje z wykorzystaniem rozmaitych kolorów. Granit świetnie ozdobi place, dziedzińce, parkingi oraz podjazdy. Do najpopularniejszych technik kładzenia kostki granitowej zalicza się miedzy innymi wiązanie prostokątne, jodełkowe, plecionkę, wiązanie rzędowe oraz koliste. Mimo iż granit jest odporny nawet na najsilniejsze plamy, istnieje możliwość, by wymienić kilka kostek na nowe, a po zamianie nie zauważymy żadnej w kolorze pomiędzy nowymi, a starymi kostkami.

Bryłki z granitu to absolutnie wyjątkowe tworzywo do budowy nawierzchni. Stwarza niespotykaną dotąd możliwość dekorowania przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej funkcjonalności. Zawsze zdatny do renowacji i wymiany pozwoli zachować nowy wygląd i przez długie lata będzie wytrzymywał nawet bardziej wzmożoną eksploatację.