profesjonalne maszyny do obróbki drewna

Maszyny przeznaczone do obróbki drewna

Mechaniczna obróbka drewna pozwala na uzyskanie określonego kształtu drewnianego elementu. Do jej przeprowadzenia konieczne są specjalistyczne maszyny i urządzenia. W zależności od tego, czy chcemy wykonać piłowanie, struganie, frezowanie, czy może wiercenie lub dłutowanie, potrzebne będą nam inne narzędzia.

W jaki sposób można obrabiać drewno?

profesjonalne maszyny do obróbki drewnaJakie profesjonalne maszyny do obróbki drewna znajdziemy w ofertach producentów? Po pierwsze, będą to piły tarczowe. Są one podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu, w którym materiałem obrabianym jest drewno. Za pomocą pił tarczowych można przecinać nie tylko drewna lite, ale także tworzywa drzewne. Piła tarczowe mogą mieć różną konstrukcję, możemy podzielić je na przykład ze względu na to, jaki przekrój poprzeczny posiada brzeszczot. W przypadku stałej grubości brzeszczotu mówi się o piłach tarczowych płaskich, zaś przy zmiennej grubości – o piłach zbieżnych. Ponadto wybór narzędzia zależy też od tego, jakiego rodzaju cięcie chcemy wykonać. Jeżeli chcemy przeprowadzić piłowanie wzdłużne, wówczas trzeba zastosować piłę dośrodkowo zbieżną, która zapewni wyjątkową gładkość obróbki. Jeśli zaś zależy nam na tym, aby podzielić gruby bal na cieńsze części, wówczas zastosujemy piłę odśrodkowo zbieżną. Oprócz tego jakość obróbki może zależeć także od nakładek zastosowanych na piły. Obecnie dużą popularnością cieszą się te z węglików spiekanych.

profesjonalne maszyny do obróbki drewnaOstrza zaś mogą być proste lub skośne oraz mogą występować w różnej liczbie zębów – od 6 do nawet 68. Obok pił wśród podstawowych profesjonalnych maszyn do obróbki drewna wymienia się także strugarki wyrówniarki. Jak łatwo się domyślić, gdyż wynika to z ich nazwy, strugarki przeznaczone są do strugania drewna po to, aby je wygładzić i wyrównać. Dzięki temu możemy pozbyć się nierówności powierzchni elementu drewnianego. W zakładzie drzewnym z pewnością znajdą się także frezarki dolno- oraz górnowrzecionowe. Za ich pomocą można frezować elementy drewniane oraz wykonywać profile połączeniowe w postaci wpustów, wręgów czy widlic. Wśród maszyn do obróbki wymienić należy także dłutarki, które umożliwiają wykonywanie otworów przelotowych i nieprzelotowych, jak też szlifierki. To tylko niektóre profesjonalne maszyny, za pomocą których obrabia się drewno, a w ofertach producentów znajdziemy ich jeszcze więcej.

To sprawia, że obecnie drewno możemy obrobić w taki sposób, aby przyjęło nawet najbardziej skomplikowany kształt. Dzięki wysokiej jakości narzędziom obrobiony element będzie charakteryzował się dokładnością wykonania nawet w najmniejszych szczegółach.