mata do hydroizolacji

Mata do hydroizolacji – zalety i zastosowanie

Planując remont domu, mieszkania czy dowolnego budynku warto pamięć, aby jego wnętrze zostało odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jest wiele sposobów, które wspierają ochronę ścian i posadzek przed wodą, jednak ostatnio jednym z popularniejszych stały się maty do hydroizolacji. Produkty o zamiennej nazwie – maty uszczelniające – stworzone zostały głównie do zastosowania pod płytki ceramiczne i płytki kamienne.

Odporna na uszkodzenia mata

mata do hydroizolacji Dzięki licznym zaletom i właściwościom nie przestają zaskakiwać i wybierane są zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Bardzo często zdarza się, że w okolicy prysznica, umywalki, wanny czy pralki woda może znajdować się na posadzkach. Niewielkie krople w większości przypadków nie są w stanie przesiąknąć przez fugi, jednak z czasem wilgotność może wniknąć w strukturę ściany lub podłogi i ją uszkodzić. Nagromadzenie się wody może nie tylko prowadzić do osłabienia konstrukcji, ale również do zbierania się grzybów i pleśni. Wybierając matę do hydroizolacji, można temu zapobiec, gdyż ta ma stuprocentową nieprzemakalność – woda ani żadne inne płyny nie przeciekną do konstrukcji.

mata do hydroizolacji Produkt może być stosowany również na balkonach i tarasach, gdyż niestraszny jest mu mróz ani promieniowanie UV. Czym jeszcze zachwyca mata do hydroizolacji łazienki? Jest między innymi odporna na pochłanianie pary wodnej i niewrażliwa na uszkodzenia mechaniczne – pomimo zginania lub prób rozrywania, wciąż zachowa swoje właściwości ochronne. Materiał można zakupić w stosunkowo niskiej cenie, w zależności od producenta można go kupić na metry lub w rolkach. Dla wielu osób ważną zaletą jest szybki, bezproblemowy i łatwy montaż mat uszczelniających. Wtapiają się one w masę do hydroizolacji i układa się je zaraz pod płytkami (jeżeli te są montowane metodą cienkowarstwową). Na uwagę zasługuje również fakt, że maty do hydroizolacji nie starzeją się pomimo upływu lat. Oznacza to, że raz zakupiona i zamontowana mata uszczelniająca posłuży właścicielom budynków przez bardzo długi okres. Zalety produktu można by wymieniać jeszcze długo – przez wiele osób jest to numer jeden w zabezpieczaniu ścian i podłoża przed wilgocią. Warto pomyśleć o matach uszczelniających jeszcze przed układaniem płytek ceramicznych lub kamiennych.

Taki wyrób można zakupić już za kilkadziesiąt złotych za metr i cieszyć się jego właściwościami przez lata. Bez względu na to, czy mata do hydroizolacji zostanie ułożona wewnątrz, czy na zewnątrz budynku – zawsze będzie stanowiła właściwe zabezpieczenie płaszczyzny.