ogrodzenie z gabionów

Mocne i słabe strony ogrodzenia z gabionów

Zainteresowanie gabionami z roku na rok rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na to nowatorskie rozwiązanie, natomiast wielu z nas nadal nie wie, z jakimi korzyściami i zagrożeniami się to wiąże. Ba, liczne grono osób w dalszym ciągu nie zna tego określenia, co zresztą jest naturalne dla tych, którzy nie interesują się budowlanką i jej odłamami.

Ogrodzenie z gabionów jest wyjątkowe

ogrodzenie z gabionówWspółczesne gabiony to nic innego jako kosze gabionowe od lat wykorzystywane do podtrzymywania skarp, wałów i tym podobnych przed osuwaniem gruntu. Składają się z metalowej siatki i wypełnienia. Obecnie gabion może być wypełniony tak naprawdę dowolnym materiałem, co będzie szerzej opisane w dalszej części artykułu. Przede wszystkim pośród zalet gabionów należy wymienić ich trwałość. Określana jest ona przez specjalistów na około sto lat, jednak warto zauważyć, że solidność oraz czas, w którym gabiony prezentują się doskonale zależy od materiałów, jakich używa producent. Trudno na wstępie nie wspomnieć także o niesamowitych walorach wizualnych, z jakimi wiążą się gabiony. Każdy, kto widział je w rzeczywistości doskonale wie, jak podkreślają charakter ogrodu i całej posesji. Z pewnością ogrodzenia z gabionów diametralnie różnią się od innych typów ogrodzeń, a ich odmienność zostaje błyskawicznie zauważana przez przechodniów. Wracając do różnorodności materiałów – to jeden z czynników powodujących, ze dobre ogrodzenie z gabionów wydają się nam tak wyjątkowe. Każdy gabion może być wypełniony skałami, żwirem, szkłem, drewnem, metalem i właściwie każdym innym surowcem, który przyjdzie nam do głowy. Ta różnorodność przejawia się także w rozmiarach i kształtach gabionów ogrodzenie z gabionóworaz ich zastosowaniu, co zresztą ma ze sobą wiele wspólnego. To, że producenci mają możliwość wykonywania gabionów w różnych kształtach i rozmiarach powoduje, że znajdują one wiele zastosowań. Zaliczają się do nich z pewnością ogrodzenia, meble ogrodowe, niskie murki, grille, wiaty zabudowujące śmietniki, elementy elewacji i architektury miejskiej. Ta wysokość, głębokość i szerokość, jaką mają gabiony ma też wpływ na ich cenę. Uzależniona jest ona bowiem, właśnie od wysokości jaką ma gabion oraz jego wypełnienia. Tą cechę można uznać także za wadę, ponieważ cena jest tutaj kwestią sporną.

Z pewnością zaś warto docenić gabiony za ich izolacją akustyczną, a więc tłumienie hałasu z ulicy. Dodatkowo mamy szerokie pole manewru pod względem aranżacji, łącząc ogrodzenia z gabionów chociażby z gotowymi panelami z różnych materiałów. Jak widać możemy wymienić znacznie więcej zalet niż wad. Pamiętajmy tylko, że ich trwałość jest uzależniona od solidnego montażu.