kostka granitowa czerwona

Montaż kostki granitowej

Decydując się na ozdobienie swojego podwórza kostką granitową, należy przede wszystkim zapoznać się z jej rodzajami. Tak by wybrać taką, która nie tylko będzie się dobrze prezentować, ale również zachowa odpowiednią strukturę. W związku z tym najlepiej jest wybrać się do sklepu branżowego, który posiada wszystkie jej odmiany.

Kostka w odcieniach czerwieni

kostka granitowa czerwonaProducenci, którzy sprzedają kostkę wykonaną z granitu, skupiają się przede wszystkim na jej barwie i specyfice obróbki. Obecnie można wyróżnić to tworzywo w kolorze szarym, szaro-rudym, czerwonym, żółtym i czarnym. Przy tak dużym wyborze każdy klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o jej wykończenie, to wśród ofert można znaleźć kostkę surowo łupaną, cięto łupaną, a także ciętą. Dzięki zastosowaniu tych zabiegów każda z nich prezentuje się inaczej. W ogrodach, czy na podwórzu najpopularniejsza jest kostka granitowa czerwona. Jej montaż nie jest prosty, jednak wystarczy się do niego odpowiednio przygotować i można to zrobić samodzielnie. Podczas pierwszego etapu należy wytyczyć ścieżkę, którą chce się wykonać. Najlepiej zrobić to za pomocą prętów zbrojeniowych i sznurka. Następnie trzeba wykopać dół, którego głębokość zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób będzie korzystać się z podłoża. Jeśli obciążenie będzie małe, a grubość kostki nie będzie przekraczać sześciu centymetrów, wykop może być wykonany na piętnaście centymetrów.

kostka granitowa czerwonaZ kolei powierzchnia przeznaczona do cięższych rzeczy musi mieć ją zamieszczoną głęboko. Po tym należy wykonać podsypkę ze żwiru kamiennego bezpośrednio na gruncie i odpowiednio ją utwardzić. Drug etap polega na układaniu krawężników. Kolejno można przejść do układania kostki. Robi się to za pomocą gumowego młotka, tak by nie uszkodzić materiału. Oczywiście cały proces musi być kontrolowany za pomocą poziomnicy, dzięki której wiadomo, czy przebiega poprawnie. Kiedy wszystko zostanie położone, powstałe szczeliny wypełnia się piaskiem lub drobnym żwirem i zalewa wodą. Po pewnym czasie powstaną przerwy, w które z kolei wlewa się zaprawę cementową, co sprawia, że powstała nawierzchnia staje się nieprzepuszczalna. W końcowym etapie najważniejsze jest usunięcie zabrudzeń z nowej nawierzchni. Należy wykonać to za pomocą kwasu solnego, który jest odpowiedni dla kamieni. Kiedy wszystko zostanie zrobione, by dodatkowo zabezpieczyć kostkę warto pokryć ją specjalnymi impregnatami, które ochronią ją przed zabrudzeniami, takimi jak oleje, czy smary. Wybór odpowiedniej nawierzchni jest bardzo trudny.

Nie tylko musi ona spełniać walory estetyczne, ale przede wszystkim być wytrzymała. Wszystkie te założenia spełnia kostka granitowa, która idealnie prezentuje się zarówno na prywatnych posesjach, jak i w dużych przestrzeniach.