Na co zwrócić uwagę, kupując okna?

W trakcie zakupu okien trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Niektóre z nich niestety są przez kupujących pomijane, a może to wynikać na przykład z niedostatecznej wiedzy na temat tego, jakie walory powinny posiadać okna. Warto zatem uzupełnić informacje na temat tego, jakie właściwości okien się przydają i dopiero wówczas dokonać zakupu.

Ważne kwestie w wyborze okien

oknaObecnie do wyboru jest wielu producentów oferujących naprawdę znakomicie wykonane okna. Mimo wszystko jednak nieraz nie podają oni wszystkich parametrów, które mogą mieć znaczenie. Większość klientów i tak bowiem nie orientuje się w kwestii tego, o czym one świadczą. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając idealne i szczelne okna Grójec do domu czy mieszkania. Przede wszystkim ważna jest wodoszczelność. Nie chcielibyśmy, aby okno podczas opadów przeciekało. Wyróżnia się dziesięć klas wodoszczelności, a klasa siedem a jest jeszcze dopuszczalna. Jest to szczelność wystarczająca. Oczywiście, równie ważna jest izolacyjność cieplna i akustyczna. Ta pierwsza decyduje oczywiście o tym, w jakim stopniu ciepło będzie uciekało z budynku. Na pewno warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak inna przepuszczalność cieplna szyby i ramy okiennej.

Obecnie okna w całości powinny mieć ten współczynnik na poziomie jeden i dwie dziesiąte, ewentualnie jeden i trzy dziesiąte. Co do akustyki, okna powinny tłumik hałasy z zewnątrz, jak i sprawiać, że dźwięki dochodzące z domu nie będą się za bardzo wydostawać na zewnątrz. Na ogół wystarcza, kiedy okna posiadają współczynnik na poziomie trzydziestu trzech decybeli. Nie wystarcza to jednak wówczas, kiedy mieszkanie znajduje się w pobliżu wyjątkowo głośnych miejsc jak na przykład lotnisko. Wówczas stosuje się okna bardziej wytłumiające z zewnątrz. Skupiając się na tych różnych parametrach, trzeba zawsze zorientować się jakie są możliwości lokalnych producentów. Być może w mniejszym mieście jak Piaseczno oferowane są całkiem dobrej jakości okna, ale trzeba się zawsze co do tego upewnić i wypytać o interesujące nas kwestie. Zrozumiałe jest, że każdy zawsze poszukuje okien najbliżej swojego miejsca zamieszkania, a więc może być to równie dobrze Otwock czy też miasto z zupełnie innego rejonu.

Poza wspomnianymi w tekście czynnikami, warto oczywiście zastanowić się także nad walorami estetycznymi okien oraz chociażby nad przepuszczalnością energii słonecznej. Okna powinny dobrze spełniać swoje funkcje zarówno latem, jak i zimą. Powinny też pasować do całego wystroju pomieszczeń, aby rzeczywiście człowiek mógł się w nich dobrze czuć.