zbiornik na szambo

Odpowiednie zbiorniki na szambo

Kanalizacja miejska wydaje się na być sprawą niesamowicie podstawową, bez niej nie możemy normalnie funkcjonować i wiele osób zastanawia się jak w ogóle życie bez niej jest możliwe.

Najlepsze metody na odprowadzanie ścieków

zbiornik na szamboTego typu instalacja jest charakterystyczna dla dużych miast w których znajduje się zwykle parę oczyszczalni ścieków, które na bieżąco filtrują nieczystości dostarczając świeżej wody. Wiążę się to także ze sporą ilością przepompowni, które muszą dostarczać materiał biologiczny do oczyszczalni tego typu. Głównym problemem w takiej instalacji jest fakt, że posiada ona bardzo ograniczony zasięg, poza którym ciśnienie w rurach spada, a pompowanie z większej odległości może okazać się niebezpieczne dla całej konstrukcji. Przy zbyt małym ciśnieniu powstają zatory, które mogą poskutkować rozsadzeniem takiej rury od środka. Dlatego też instalacje kanalizacyjne nie mogą być zbyt rozległe i często nawet nie sięgają do regionów podmiejskich w największych miastach. Dlatego też problem dostępu do kanalizacji nie jest problemem występującym tylko na wsiach, jednak to właśnie tam możemy spotkać go najczęściej.

zbiornik na szamboTak samo często możemy go dostrzec na przedmieściach i w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do najbliżej oczyszczalni nie jest możliwy z zastosowaniem rur kanalizacyjnych. W takich miejscach ludzie muszą sobie radzić w inny sposób. Oczywiście musi być on licencjonowany i przewidziany w przepisach, a w innym przypadku, nielegalne pozbywanie się ścieków jest wysoce karane. Najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju jest bardzo tradycyjny zbiornik na szambo który możemy spotkać praktycznie w każdym gospodarstwie domowym nie posiadającym dostępu do kanalizacji. Nie są to jednak jedyne miejsca, możemy je także spotkań na obozach letnich, stacjach benzynowych, działkach wypoczynkowych i wielu innych. Najczęściej stosuje się szambo betonowe, które jest konstrukcją najsolidniejszą w tej dziedzinie. Odpowiednio wykonany zbiornik posiada liczne zbrojenia, a jego struktura jest odpowiednio cieniowana, dlatego też przypomina on małej wielkości bunkier, którego nie da się tak łatwo uszkodzić. Taka konstrukcja gwarantuje ogromną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też może on być montowany nawet w najcięższych warunkach. Ważna jest jednak jego odpowiednia instalacja, dlatego też warto zostawić to specjalistom doskonale znającym się na ich dziedzinie.

Zbiornik niewłaściwie zainstalowany może być nieszczelny na poziomie rur, lub być wypychany przez poziom wód gruntowych. Dlatego też zawsze warto zwracać uwagę na jakość samego zbiornika, jak i jego montażu.