jednorazowe palety drewniane

Palety jednorazowe i wielorazowe

Palety są niezawodne przy transporcie dużych, ciężkich, niewymiarowych towarów. Doskonale wpasowują się w pakę samochodu ciężarowego, można je ustawiać koło siebie, jak i jedna na drugą. Z pomocą wózków widłowych łatwo można zdjąć towar z paki i przewieźć go prosto na magazyn, choć mniejsze ładunki na palecie można przenosić ręcznie.

Palety do jednokrotnego wykorzystania

jednorazowe palety drewnianeWarto jednak zaznaczyć, że paleta palecie nierówna. Wyróżnia się różne rodzaje palet, takie jak europalety, czy palety przemysłowe, są nawet palety tekturowe, czy plastikowe, do lżejszych ładunków. Główny podział dotyczy jednak tylko palet drewnianych (te są najpopularniejsze) i chodzi o możliwość ich zastosowania. Do wyboru są tanie jednorazowe palety drewniane oraz palety wielorazowe. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Budowa, kształt, rozmiary takie same, obie wersje tworzone są z drewna. Oczywiście cena od razu rzuca się w oczy – paleta jednorazowa jest o wiele tańsza. Główna różnica tkwi w gatunku i jakości drewna. Porządna, solidna paleta wielorazowa wykonywana jest z drewna dobrej jakości. Deski są grube, mocne, solidne. Natomiast palety jednorazowe są tworzone z materiałów odpadowych, desek drugiej i trzeciej kategorii.

jednorazowe palety drewnianeJakby nie patrzeć, nadal jest to drewno, ale już jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Maksymalna wytrzymałość palet jednorazowych to obciążenie tysiąca kilogramów. Lżejsze ładunki można zatem spokojnie przewozić na takich paletach. Można je także podejmować wózkiem widłowym. Jednak jak sama nazwa wskazuje nie można ich wykorzystywać wielokrotnie. Może w przypadku przewozu lekkiego towaru dałoby się je ponownie wykorzystać, jednak przy ciężkich produktach może stać się tak, że liche deski palety zostaną nadwyrężone i przy kolejnym transporcie pękną pod ciężarem. Kiedy zatem warto kupić taką paletę? To tania opcja kiedy szukamy palety dostępnej od ręki do szybkiego transportu np. nagle trzeba przewieźć większe niż zwykle zamówienie. Skoro wiemy, że zwykle więcej palet nie jest nam potrzebnych to nie ma sensu inwestować w mocne palety jednorazowe – lepiej kupić jednorazowy produkt, załatwić sprawę i po kłopocie.

Oszczędzi się przy tym pieniądze, a raz użytą paletę można oddać do skupu, czy tez wykorzystać jako zapasową paletę by postawić na niej lekki ładunek na magazynie. Jak widać zawsze znajdzie się jakieś atrakcyjnie rozwiązanie w kwestii transportu paletowego. Zarówno palety wielorazowego użytku, jak i te jednorazowe są warte uwagi ze względu na swoje właściwości i warto jest w nie inwestować.