projektowanie wnętrz

Projektowanie małych wnętrz

Duże pomieszczenia są łatwe do urządzenia. Można do nich dobrać dowolne meble, kolory, czy wzory i nadal nie będą one wyglądały źle. Jednak wiele osób posiada raczej małe mieszkania, w związku z czym pomieszczenia są niewielkie.

Projektowanie wnętrz i jasne kolory

projektowanie wnętrz Takie trudniej jest zagospodarować, tak żeby nie wyglądały na jeszcze mniejsze. Czy możemy coś z tym zrobić? Z pewnością wybór odpowiednich kolorów, dodatków i wyposażenia wnętrz sprawi, że nawet najmniejsze pomieszczenie nabierze nieco wielkości. Jedną z najważniejszych zasad jest stosowanie jasnych kolorów. Biel, beż, krem, żółty, błękit czy jasny fiolet to dobre kolory do małego wnętrza. Projektowanie wnętrz na terenie Śląska zakłada jasne kolory, które optycznie powiększają pokoje i sprawiają, że stają się bardziej otwarte i przytulne. ciemne kolory takie jak ciemny brąz, granatowy czy ciemnozielony sprawią, ze pokój będzie się wydawać jeszcze mniejszy i ponury. Dobrze jest, gdy w takim pomieszczeniu znajdują się duże okna. Zapewniają one dostęp światła, które również rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli nie mamy w małym pomieszczeniu dużych okien ani drzwi balkonowych to możemy je zastąpić dobrymi lampami i lustrami.

projektowanie wnętrz Najlepsze będzie górne światło, bo lampy stojące będą dodatkowo zabierały przestrzeń. Lustra sprawią, że światło się będzie odbijać i będzie go więcej, a przy tym dodaje pomieszczeniu głębi. Jeśli chodzi o meble to również powinniśmy się kierować kolorem i ilością sprzętów. Jasne ściany i kanapy można przełamać ciemniejszymi poduszkami czy ciemnym obrusem na stole. Wtedy pomieszczenie będzie wyglądało atrakcyjniej bo nie będzie całe w jednym kolorze, a jednocześnie tak małe elementy nie będą miały wpływu na postrzeganie małego pomieszczenia. Należy unikać ciężkich, masywnych mebli takich jak wielkich meblościanek, bo to nie służy małym pokojom. Lepie jest wybierać małe, lekkie stoły, kanapę z jasnym obiciem, niskie półki. Polecany jest styl minimalistyczny, skandynawski czy japoński, natomiast doradza się kupowanie mebli indyjskich i kolonialnych. Ponadto do małych pokojów nie powinno się stosować tapet, chyba że bardzo jasnych i mało wzorzystych, grube dywany, kamień we wnętrzu także się nie sprawdzą. Z dodatków najlepiej jest wybrać te ze szkła, naturalne małe kwiaty, czy ażurowe wiklinowe kosze.

Do małej łazienki najlepiej jest wziąć kabinę prysznicową zamiast wanny, szafkę umieśćmy pod umywalką, a pralkę umieścić wtedy w kuchni. Natomiast w małym przedpokoju wstawmy tylko niską szafkę na buty i jeden wieszak na kurtki, a reszta ubrań niech wisi w szafie gdzie indziej.