pomiar

Przyrządy pomiarowe a ich kalibracja

Praktycznie każdy przyrząd pomiarowy ma swoje standardy, które musi za wszelką cenę spełniać. Dlaczego? Wystarczy wyobrazić sobie stolarza, który w trakcie pracy posługiwałby się nieprecyzyjnie wykonaną miarą. W takim przypadku istniałoby ogromne ryzyko wykonania przez niego krzywych lub niezgodnych z pierwotnym planem mebli. Jak w takim razie odpowiednio przeprowadzić normalizację, czyli skuteczne wzorcowanie? Poza tym jakie narzędzia można w ogóle poddać temu procesowi? Można się o tym przekonać, czytając poniższy tekst!

Zasady wzorcowania przyrządów pomiarowych

przyrządy pomiaroweWzorcowanie przyrządów pomiarowych – na czym ono polega? Każda miara, linijka, ekierka, a nawet szkolny kątomierz są tworzone w taki sposób, by ich oznaczenia wskazywały dokładnie takie wymiary, jakie podlegają wszelkim standardom. Przecież nie można sobie wyobrazić sytuacji, w której ni stąd, ni zowąd 1 centymetr mierzy… półtora centymetra przez zwykłą pomyłkę. Identycznie jest w przypadku profesjonalnych narzędzi, od których zależy niekiedy nawet bezpieczeństwo. Co wchodzi w grę? Na przykład wymierzanie specjalistycznych maszyn lub samochodów. Skuteczne wzorcowanie przyrządów pomiarowych zaczyna się od określenia wszelkich standardów i normalizacji. Oczywiście są w tym celu potrzebne jeszcze inne narzędzia, aby umożliwić dopasowanie odległości, kątów albo innych parametrów dokładnie tak, jak należy.

pomiarDoskonałym przykładem normalizacji jest kwestia wyjątkowo oczywista. Chodzi o fakt, że… 1 centymetr to 10 milimetrów. Otóż to jeden ze standardów, dzięki któremu można bez żadnego problemu zmierzyć wszelką powierzchnię. Jeżeli chodzi o to, skąd znane są normy, to określono je w wyraźny sposób w specjalnych bazach danych. Można o nich bez żadnego problemu przeczytać i dowiedzieć się w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. A co z kolei zrobić, gdy posiadane urządzenie lub narzędzie nie zostało dobrze skalibrowane? W takim przypadku niezbędna będzie pomoc specjalisty, bo nie ma co ukrywać – mało kto potrafi sam wykonać tak precyzyjne i wymagające ogromnych umiejętności zajęcie.

Gdzie wykonywane jest wzorcowanie wszelkiego rodzaju urządzeń? Wbrew wszelkim możliwym pozorom nie jest to warsztat a laboratorium! Nie ma się co dziwić, ponieważ narzędzia do mierzenia to nie tylko proste miary czy kątomierz, ale też nieco bardziej specjalistyczny osprzęt. W grę wchodzi na przykład klasyczny termometr, ale też higrometr, elementy mierzące ciśnienie oraz wiele innych warunków środowiskowych. Trzeba pamiętać, że nawet rozmaite czujniki także powinny być skalibrowane z drobiazgową precyzją.

Więcej na stronie: www.cbidgp.pl