ocieplanie dachu

Rodzaje używanych izolacji termicznych

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej buduje się domy pasywne. Jednym z warunków, który musi spełnić taki budynek, jest odpowiednia efektywność energetyczna. Można to osiągnąć, stosując odpowiednie materiały budowlane i właściwą izolację termiczną. Wykonuje się ją na elewacji, dachu i fundamentach. Pozwala to znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w sezonie grzewczym, co jest niezbędne na przykład podczas korzystania z pompy ciepła. Do dyspozycji jest wiele materiałów, które pozwalają osiągnąć odpowiedni efekt.

Kluczowa rola izolacji termicznej

Ciepłe powietrze jest rzadsze, więc naturalnie przemieszcza się w górę. Z tego powodu najistotniejsza jest izolacja termiczna dachu. Wykonuje się ją przeważnie dachw formie ocieplenia poddasza. Można to zrobić także w przypadku poddasza użytkowego – wówczas warstwa termoizolacyjna ukrywana jest za płytami kartonowo-gipsowymi. Warto jednak wcześniej zamontować niezbędne profile i elementy montażowe. Innym istotnym elementem jest termoizolacja elewacji. Wykorzystuje się do tego głównie styropian, którym szczelnie okleja się zewnętrzne ściany budynku. Na warstwę styropianu nakłada się klej i tynk, dzięki czemu tworzy się wytrzymałą na uszkodzenia i upływ czasu powłokę. Nie można przy tym zapomnieć o właściwym montażu drzwi i okien.

Firmy wykonujące doskonałe izolacje termiczne w Poznaniu korzystają z takich materiałów jak styropian, piana poliuretanowa czyocieplanie dachu wełna mineralna. Chcąc uzyskać jak najlepsze parametry termiczne domu, warto zainwestować także w izolację termiczną fundamentów. Takie działania wykonuje się na wczesnym etapie budowania, kiedy można bez problemu odkryć fundamenty. Nakłada się na nie grubą warstwę piany poliuretanowej. Alternatywną metodą jest obsypanie fundamentów kruszywem termoizolacyjnym. Wykonując podłogę na parterze, wykorzystuje się kruszywo termoizolacyjne jako podsypkę. Połączenie wszystkich elementów pozwala na osiągnięcie wyjątkowo niskiego zapotrzebowania na energię cieplną, co sprawia, że efektywne jest nawet ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Ocieplając płaski dach, można zastosować płyty PIR. Są one niezwykle wytrzymałe i zapewniają lepsze właściwości termoizolacyjne niż klasyczny styropian.

Zapotrzebowanie energetyczne na ciepło w domu pasywnym nie powinno przekraczać 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. To niewiele, ale da się to uzyskać właśnie dzięki odpowiedniej izolacji termicznej. Oprócz niej warto pomyśleć także o rekuperacji oraz fotowoltaice, co dodatkowo zmniejsza koszty utrzymania domu i zapotrzebowanie na energię.