nasiona trawy uniwersalnej

Różne mieszanki nasion na trawniki

Atrakcyjny, gęsty trawnik będzie ozdobą każdego ogrodu. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale także ma funkcje praktyczne. Stanowi świetne podłoże dla dziecięcych zabaw, można na nim urządzać latem pikniki, imprezy dla znajomych, czy opalać się. Wiele osób sądzi, że najważniejsza rzecz to regularne podlewanie i koszenie trawy, ewentualnie nawożenie od czasu do czasu. Jednak jest to myślenie błędne.

Dobra mieszanka trawy

nasiona trawy uniwersalnejPierwsze co trzeba zrobić to wybrać odpowiednią mieszankę traw do stworzenia trawnika. W sklepach ogrodniczych jest mnóstwo mieszanek, jednak nie każda wszędzie się sprawdzi. Kupując złe nasiona można oczekiwać, że jakaś trawa z pewnością wyrośnie, jednak nie będzie ładna i gęsta. Jakie opcje są do wyboru? Najczęściej wybierane są polecane nasiona trawy uniwersalnej. Taka trawa, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzi się niemal wszędzie. Jest jednocześnie dosyć atrakcyjna, odporna na zadeptanie, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To opcja dla tych, którzy nie będą często chodzić po trawniku, ani też nie chcą tracić czasu na częste przycinanie, czy mulczowanie. Dla estetów polecane są nasiona traw ozdobnych. Z takich nasion wyrasta soczyście zielona, bujna i gęsta trawa. Jest miękka, przyjemna w dotyku, pięknie się prezentuje. Niestety, trzeba o nia bardzo dbać, w dodatku jest bardzo podatna na zadeptanie. Na stadiony piłkarskie, korty tenisowe, a także wszędzie tam gdzie trawnik jest intensywnie użytkowany polecane są nasiona traw sportowych.

nasiona trawy uniwersalnejTaki trawnik nie będzie tak estetyczny, jak ozdobny, nie mniej jednak jest najbardziej odporny na zniszczenia. Warto wybierać też specjalne, dedykowane mieszanki trawnikowe. Są to mieszanki na miejsca nasłonecznione, zaciemnione, czy też miesznaki na tereny piaszczyste, gliniaste i inne. W ten sposób można dobrac mieszankę do tego, w jakim miejscu znajduje się trawnik (czy jest osłonięty drzewami, czy też jest cały odsłonięty), jak również do tego na jakim podłoży będzie wysiewany. W ten sposób można zaoszczędzić na nawożeniu trawników. Dobra mieszanka wzrośnie mimo niesprzyjających warunków, nie trzeba będzie o trawnik tak intensywnie dbać. W razie wątpliwości zawsze warto jest poradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym.

Eksperci zawsze podpowiedzą na temat tego jakie mieszanki będą najlepsze na konkretną działkę, a także mogą od razu polecić odpowiedni nawóz, czy podzielić się wskazówkami odnośnie pielęgnacji trawników. Piękny trawnik, bez względu na to z jakiej mieszanki nasion powstał, z pewnością będzie cieszył oko.