tapety kuchenne

Tapety – jak kłaść?

Malowanie to coś, co każdy z nas może wykonać. Wystarczy do tego wiaderko farby oraz pędzle lub wałek i gotowe. Narzędzia do malowania zamaczamy w farbie, a potem malujemy ściany. Przed tym zabiegiem musimy jedynie pozdejmować wszystko co wisi na ścianach i suficie, jak również przykryć meble folia malarską, by się nie zabrudziły.

Tapety i dobór kleju

tapety kuchenneMaluje się zawsze dwa razy, więc nie musi to być zrobione idealnie za pierwszym pomalowaniem. Potem farba schnie i gotowe. Z tapetowaniem nie jest tak łatwo. Trzeba zadbać o zakup dobrych akcesoriów, na przykład kleju do tapet, tapetę trzeba docinać i szybko kłaść na ścianę. Mimo tego jest coraz więcej osób, które decydują się na samodzielnie położenie tapety. Jeśli zna się kilka zasad odnośnie tych prac, to na pewno każda osoba z odrobiną cierpliwości będzie sobie w stanie poradzić z takim zadaniem. Przede wszystkim ważne jest to, by odpowiednio przygotować ścianę pod tapetowanie. Ściana powinna być równa, gładka i czysta. Warto jest dobrze wykonać szpachlowanie ścian. Dobrze rozrobiona i nałożona szpachla powinna być idealnie gładka. Nie ma prawa być żadnych zagłębień, ani wypukłości. Nigdy nie da się idealnie nałożyć szpachli przy pomocy szpachelki, dlatego też stosuje się gąbkę szlifującą. Na takiej wyschniętej i zagruntowanej ścianie można kłaść już tapety.

tapety kuchenneJeśli mamy tapety kuchenne na flizelinie to klej nakłada się na ścianę, a potem przykłada się do niego tapetę, jeśli mamy inną tapetę to klej nakłada się na nią. Zanim co trzeba jeszcze tapetę dociąć. Warto jest zrobić dokładne przymiarki odnośnie długości tapety. Jej końcówka na dole może być mniej równa, ponieważ zostanie ,,schowana” pod listwami przy podłodze, jednak na górze nie możemy zostawiać wolnej przestrzeni. Szczególnie tapety ze wzorem są trudne do docięcia. Jeśli wzór jest nieregularny i znajduje się na środku tapety to nie ma problemu. Jeśli jednak jest on na skraju tapety, czyli jest to wzór do spasowania to trzeba dokładnie wymierzyć jakie długie muszą być paski tapety, by wzór idealnie się ze sobą stykał na dwóch przylegających do siebie kawałkach tapety. Potem trzeba dobrze przykleić tapetę do ściany tak, by nie pozostały pod nią bąbelki powietrza, ani żeby tapeta się nie zgniatała. Należy to zrobić szybko, by klej nie zasechł, ale tez by nie ,,przemoczył” tapety.

Szczególnie te papierowe mają do tego tendencję. Przydatny bywa wałek do tapetowania, dzięki któremu łatwo dociśniemy tapetę do podłoża, nawet część przy suficie. Po sprawdzeniu czy wszystko się trzyma można zabrać się za porządki, na przykład usuwanie resztek kleju z podłogi, czy wyrównanie brzegu dolnego tapety.