kostka brukowa

Usługi brukarskie – czym się kierować w swoim wyborze?

Mogłoby się wydawać, że najistotniejszą kwestią przy wyborze kostki brukowej jest nie tylko materiał, forma kostki i wzór, ale kwestia związana z tym, jak będzie się ona prezentować po latach. Chodzi oczywiście o właściwe ułożenie kostki brukowej.

Kostka brukowa – podstawowe informacje

kostka brukowa O ile bowiem w czasie ładnej pogody nierówności nie będą przeszkadzać, to gdy zacznie padać deszcz, w zagłębieniach zaczną się tworzyć kałuże, dodatkowo nieprawidłowo ułożona kostka może w większym stopniu ulegać uszkodzeniom. Najlepszym wyjściem jest znalezienie fachowców, którzy od lat świadczą usługi brukarskie i posiadają w tym zakresie bogate doświadczenie. Będą oni potrafili wykonać właściwą podbudowę pod układanie kostki, dzięki czemu będzie ona nie tylko równa, bez zagłębień, ale także zachowa niewielki spadek, który pozwoli na spływanie wody. Nie musi on być duży, wystarczy nawet kilka mm, aby dobrze odprowadzać deszczówkę. Na większych powierzchniach jednak poleca się stworzenie rowków, które tę wodę odprowadzą, przez co będzie to szło znacznie sprawniej. Będzie to miało znaczenie w przypadku silnych opadów deszczu.

kostka brukowaKolejna bardzo istotna kwestia, dla wielu osób najważniejsza, to sam efekt końcowy i jego estetyka. W sprzedaży dostępne są różnorodne kostki brukowe. Różnią się materiałem, z którego je wykonano – z betonu lub z kamienia, różnią się formą – mogą być kwadratowe, prostokątne, w kształcie fali, trapezu, dostępne są też różne kolory i wykończenia powierzchni. Można znaleźć zarówno kostkę standardową, jak i szlachetną, której powierzchnia jest płukana, łupana, szczotkowa lub w inny sposób postarzana i stylizowana, aby jej wygląd był jeszcze bardziej atrakcyjny. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest zwiększona chropowatość, dzięki czemu po takiej kostce wygodniej się chodzi i jest mniejsza szansa na poślizgnięcie się. Wybierając firmę, która ułoży kostkę na podjeździe, alejkach czy ścieżkach należy wybrać tę, która ma już doświadczenie w układaniu różnych wzorów i poradzi sobie z wyzwaniem. Brukarstwo może być swojego rodzaju sztuką, więc warto zdecydować się na ciekawy, oryginalny wzór, tak aby najlepsza kostka brukowa w Bydgoszczy była nie tylko elementem praktycznym w otoczeniu, ale także miała wysokie walory estetyczne. Dobrze dopasowana do budynku kostka będzie stanowiła ozdobę otoczenia i wyróżni go na tle innych.

Ciekawe projekty związane z nietypową aranżacją kostki brukowej można znaleźć w Bydgoszczy i w wielu innych miastach. Warto je oglądać w celu znalezienia inspiracji do własnych projektów oraz aby ocenić, jak takie rzeczy sprawdzają się „na żywo”.