Studnia głębinowa

Własna studnia – dlaczego to się opłaca?

W dzisiejszych czasach domy wolnostojące na terenach podmiejskich są już zazwyczaj na etapie budowy podłączane do miejskiej sieci kanalizacyjnej, dlatego właściciele nie muszą martwić się o późniejszy dostęp do wody. Podobnie na terenach ogródków działkowych.

Zalety studni głębinowej

Studnia głębinowaMimo tego wiele osób zastanawia się nad własną studnią. Dlaczego? Oczywiście ze względów finansowych. Jeżeli posiadamy działkę lub własny dom z dużym ogrodem, wówczas pielęgnacja terenów zielonych może nas sporo kosztować. W końcu trzeba je podlewać codziennie, zwłaszcza latem, kiedy jest duże prawdopodobieństwo tygodniowej czy nawet dwutygodniowej suszy. Nie możemy zbagatelizować codziennego nawadniania, gdyż w przeciwnym razie nasz ogród bardzo szybko zmieniłby się w nieestetyczne pobojowisko z uschłymi roślinami i źdźbłami trawy. Jeżeli nie chcemy generować wysokich rachunków za wodę, musimy zadbać o własne jej źródło – i tutaj najlepiej sprawdza się właśnie studnia. Jest to w końcu inwestycja jednorazowa – płacimy za jej wywiercenie. Studnie głębinowe wykonywane w Bielsku cieszą się dużą popularnością właśnie wśród działkowców czy osób posiadających własny kawałek ziemi. Choć płacimy za wykonanie, potem możemy korzystać z wody bez żadnych opłat. Pomyślmy więc, ile możemy zaoszczędzić w perspektywie dłuższego czasu!

Studnia głębinowaTo właśnie te oszczędności zachęcają ludzi do zrealizowania takiej inwestycji. Takiej studni głębinowej nie można wykopać samodzielnie, gdyż jej głębokość zazwyczaj przekracza 10 metrów, w związku z czym do jej wykonania potrzebne są specjalne narzędzia – wiertnice samochodowe. Zaletą takiej studni jest to, że pobieramy nie wodę gruntową, a właśnie głębinową – która jest pozbawiona zanieczyszczeń. Dlatego taką wodę z powodzeniem możemy wykorzystać także do innych celów niż tylko podlewanie ogródka. Sprawdzi się dobrze do prania czy mycia się. Pamiętajmy jednak, że przy korzystaniu ze studni niezbędna jest pompa – najczęściej jest to pompa elektryczna, gdyż nie wymaga od użytkowników żadnego wysiłku. Warto jednak zamontować także pompę ręczną, która będzie stanowić dla nas rozwiązanie awaryjne, w razie braku prądu (co może się zdarzyć na przykład podczas gwałtownej i intensywnej burzy). W ten sposób nie będziemy musieli martwić się o brak dostępu do wody.

Jak widać, posiadanie własnej studni może wiązać się z pewnymi niedogodnościami (pompa elektryczna będzie pracować non stop, tak więc opłat nie unikniemy), ale z pewnością ma o wiele więcej zalet, dlatego jest to rozwiązanie cenione przez wielu.