oczyszczalnia

Wydajność biologicznych oczyszczalni ścieków

Żyjemy w kraju, gdzie dalej spora ilość ludzi mieszka w mniejszych miasteczkach, lub kompletnie na wsi, a coraz więcej ludzi wyprowadza się z miast także na takie tereny budując tam swoje domy.

Najlepsze oczyszczalnie i ich parametry

oczyszczalniaProblemem często okazuje się być brak dostępu do różnego rodzaju mediów, gdzie najczęstszym jest zdecydowanie kanalizacja. O ile problem z dostępem do energii elektrycznej jest niezwykle rzadki, to brak dostępu do kanalizy jest niesamowicie częstym zjawiskiem, które występuje nawet zaraz przy dużych miastach, czy na niektórych terenach w nich. Wiążę się z tym sporo problemów. Przede wszystkim koszt takiej instalacji jest duży i wymaga ona wiele pracy i czasu. Obowiązkowe jest zrobienie wykopu i połączenie w nim instalacji istniejącej z nową, dodatkowo uniemożliwiają to liczne tereny podmokłe, czy mocno kamieniste. Dlatego też instalacje tego typu wykonuje się zwykle dopiero, gdy gęstość zaludnienia na takim obszarze znacząco wzrośnie. Wiele osób sobie jednak doskonale radzi i bez kanalizacji, od wielu lat stosujemy chociażby zbiornik na szambo, który już powoli zaczyna wychodzić z mody i zostaje zastąpiony przez nowocześniejsze rozwiązania.

oczyszczalniaZbiornik tego typu jest w stanie tylko magazynować odpadki, a szamba często są niskiej jakości co powoduje wydobywanie się z nich nieprzyjemnego zapachu, oraz ewentualne uszkodzenia skutkujące wyciekami zawartości do gleby, lub wód gruntowych. Zdecydowanie bardziej polecana jest wydajna biologiczna oczyszczalnia ścieków. Cieszą się one rosnącą popularnością i nie ma się temu co dziwić, są one znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjne szambo. Oprócz składowania odpadków, na bieżąco one je także uzdatniają, a taką wodę można później użyć chociażby do podlewania trawy w ogródku. Dodatkowo proces przerabiania nieczystości na wodę pozwala na zaoszczędzenia miejsca w takim zbiorniku, przez co wolniej się on napełnia jeśli na bieżąco pozbywamy się z niego wody. Koszty wywozu takich nieczystości są bardzo wysokie, gdyż wozy asenizacyjne często muszą dojechać daleko i w dość ciężko położone miejsca. W przypadku szamba, jego zawartość trzeba opróżniać dosyć często. Jeśli chodzi o biologiczne oczyszczalnie, to częstotliwość odwiedzić wozu asenizacyjnego jest kilkukrotnie mniejsza dzięki filtrowaniu odpadków na bieżąco.

Tego typu oczyszczalnie nie produkują także nieprzyjemnego zapachu i zwykle są wytrzymalsze od tradycyjnych szamb wykonanych z tworzywa sztucznego. Plusem dla wielu osób stawiających tego typu instalację jest fakt, że jest ona kompletnie ekologiczna i minimalizuje ryzyko przedostania się nieczystości do środowiska.