Nasuwki konektorowe

Z jakich nasuwek konektorowych korzystać?

Sprzęty, które wykorzystujemy często rutynowo w swojej codzienności są złożone z bardzo wielu elementów i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak czasami mała, niepozorna część może decydować o naszym bezpieczeństwie lub efektywności pracy urządzenia.

Nasuwki o przedłużonej żywotności

Nasuwki konektoroweJednym z istotnych elementów, wykorzystanych często w motoryzacji oraz sprzęcie AGD, których zastosowanie umożliwia przede wszystkim podłączenie przewodów do zacisku urządzenia za pomocą nasuwki, są końcówki konektorowe. Gdy łączymy ze sobą nasuwki z wsuwkami, w bardzo łatwy sposób uzyskujemy połączenie dwóch odcinków przewodów. Jest to przede wszystkim jednak bezpieczny sposób łączenia, który pozwala długo korzystać z naszej instalacji. Istotnym jest, że mamy wiele rodzajów nasuwek, dzięki czemu możemy odpowiednio je dostosować do własnych potrzeb. Mamy do wyboru między innymi nasuwki przewodowe MSE przeznaczone do pracy z kablami miedzianymi wielodrutowymi. Do ich stworzenia wykorzystuje się mosiądz, konstruuje się je z miedzianą tulejką oraz polimadową izolacją, co umożliwia mu bezproblemową pracę w niesprzyjających i zmiennych warunkach pogodowych, w temperaturach dochodzących od -40°C do 125°C.

Nasuwki konektoroweNiezwykłą trwałość i wytrzymałość elementowi nadaje to, że nasuwki konektorowe są cynowane, co w konsekwencji znacznie przedłuża jego użytkowanie. Tym, na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę przy pracy z takimi nasuwkami, to czy zostały wykonane według normy DIN 46245, należy również pamiętać, że przeznaczone są do pracy z przekrojami rzędu 0,5–6 mm2. Możliwym jest również indywidualne ustalenie parametrów izolacji. Dedykowaną dla takiego produktu wsuwką przewodową, jest ta o typie TSE, która powstaje w oparciu o normę DIN 46248 – cechuje się takim standardem wykonania, co nasuwka MSE. Innym typem często wykorzystywanej końcówki konektorowej jest wykorzustująca nasuwkę MS (norma DIN 46247) oraz wsuwkę przewodową TS. Końcówka wykonana jest z mosiądzu, standardowo bez ochrony cynowej, ale z możliwością wykonania indywidualnego zamówienia ocynowanych części. Mocowanie takich nasuwek polega na zaciskaniu jej odpowiednią praską. Przeznaczona jest do wykonywania połączeń przewodów elektrycznych.

Ich wykorzystanie wydatnie wpływa na jakość wykonanej pracy, dzięki czemu połączenie zyska przede wszystkim na żywotności – zaciskanie usztywnia instalację i dzięki temu zapobiega uszkodzeniom. Istotnym jest jednak, by do pracy wykorzystywać odpowiednie, zalecane przez producenta narzędzia, by całkowicie wyeliminować możliwość powstania usterki.