kreatywna zabawa

Zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci

Wielu rodziców narzeka, że ich dzieci chcą tylko oglądać bajki i grać w gry komputerowe, a niechętnie podejmują się aktywności ruchowych. Mogą co najwyżej pójść na przymusowy spacer czy dojść na przystanek autobusowy, ale potem rozwalają się na kanapie czy łóżku z telefonem lub tabletem w ręce.

Kreatywne zabawy na podwórku!

ciekawe gry podwórkowe dla dzieciZachęty dotyczące zdrowia, lepszego samopoczucia, czy poprawy kondycji nie działają w żaden sposób. Czy jednak nie ma żadnej metody, sposobu, które sprawiłyby, że dzieciaki pokochają spędzanie czasu na świeżym powietrzu? Wielu rodziców zabiera dzieci tylko na spacery, na huśtawkę, czy zjeżdżalnie. Nawet jak podziwianie widoków czy huśtanie się jest fajne to jednak szybko się nudzi. Dlatego trzeba zabierać maluchy tam, gdzie będą miały okazję do spróbowania różnych aktywności, a nie tylko jednej i to takiej którą znają o dawna. O co chodzi? Popularnością cieszą się na przykład ciekawe gry podwórkowe dla dzieci. Maluchy nie muszą nic ze sobą przynosić np. gumy do skakania, czy rysować kredą gry w klasy. Takie gry mają formę kafelek czy naklejek na powierzchnię placu zabaw. Mogą być na nich literki, cyferki, różne obrazki. Można w ten sposób grać we wspomniane klasy, ale także w warcaby, robić proste równania matematyczne, czy inne zabawy. Kolorowe gry wzbudzają ciekawość dziecka i zachęcą je do aktywności ruchowej.

kreatywna zabawaNa placach zabaw można znaleźć też gry logiczne. Mogą przypominać liczydło, mieć cyferki, czy literki. Dziecko ma przesuwać odpowiednie koraliki czy przęsła tak by ułożyć zdanie, by dodawanie było poprawne itd. takie rzeczy maluch mógłby robić w domu, nad zeszytem ale to by go znudziło i zniechęciło. A tak jak ma przesuwać wielkie kulki liczydła to nauka skojarzy mu się z czymś przyjemnym. Na nowoczesnych placach zabaw można znaleźć też ziemne trampoliny. Dzieciaki uwielbiają skakać, a jak mieszkają w bloku to wiadomo, że nie mają gdzie – co najwyżej na łóżku. A tego typu trampolina jest bezpieczniejsza niż ta tradycyjna, każde dziecko może skakać osobno, dodatkowo siatka jest blisko ziemi, więc nawet ewentualny upadek nie będzie bolesny. Na trampolinach można uprawiać też fitness, ćwiczyć gimnastykę, czy robić różne zabawy – dzieci na pewno najlepiej będą wiedziały co i jak.

Dzieci lubią się bawić i mogą się przy tym uczyć, czy wzmacniać kondycję fizyczną – trzeba po prostu zabierać je w miejsca, gdzie będą miały do wyboru różne gry podwórkowe, sprzęty, trampoliny i inne, tak by mogły wybrać to co dla nich najciekawsze. Wtedy same chętnie będą szły na plac zabaw.