Zakup mieszkania czy budowa domu?

Bardzo wiele osób na pewnym etapie swojego życia staje przed jednym z największych dylematów. Każdy z nas prędzej czy później szuka dla siebie i swoich bliskich własnego kąta. Jednak zdecydowana większość nie ma pewności co do tego, czy wolałaby zamieszkać w mieszkaniu czy domku.

Gdzie lepiej zamieszkać?

domKażde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a wybór w dużej mierze powinien być podyktowany sytuacją rodzinną i materialną. Na początku warto się zastanowić, czy mieszkanie w domku jest rzeczywiście tym co się nam marzy. Własny dom z ogródkiem to rozwiązanie komfortowe, ale jednocześnie wymagające od mieszkańców sporo pracy i zaangażowania. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością brak dokuczliwych sąsiadów, prywatność, oraz – nie ukrywajmy – większa przestrzeń. Jest to opcja dla osób rodzinnych, samodzielnych i nie do końca wygodnych. W domu z pewnością odnajdą się osoby wychowane na wsi i nie przyzwyczajone, czy też nie związane z wielkomiejskim życiem. Biorąc pod uwagę towarzystwo ogrodu i duży teren do wypoczynku i rekreacji można śmiało stwierdzić, że domek jest miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi i zwierzętami, a także dla pasjonatów ogrodnictwa.

mieszkanieZanim jednak wprowadzimy się do domku powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że budowa własnego lokum od podstaw jest znacznie bardziej uciążliwa niż zakup mieszkania. Osoby niecierpliwe, niezorganizowanie i niezbyt samodzielne może to zadanie przerosnąć. Jeśli jednak lubimy rozmaite prace w ogrodzie, domu, majsterkowanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a co więcej nie obawiamy się papierkowej roboty i niekiedy długotrwałej budowy to jest to zdecydowanie opcja dla nas. Dodatkowo na przykład pod Bydgoszczą są bardzo atrakcyjne ceny gruntów, nie ukrywajmy jednak, że jest to opcja dla rodzin z samochodem. Wiele istotnych zalet ma też zakup mieszkania. To alternatywa dla osób lubiących życie w mieście i jego rytm. Mieszkania wymagają znacznie mniej uwagi i czasu, więc jest to alternatywa dla osób zapracowanych, lub niewykazujących zainteresowania pracami, które bądź co bądź w domu zawsze się znajdą. Dużym plusem jest bliskość węzłów komunikacyjnych, sklepów oraz często miejsca pracy. Zakup mieszkania w centrum Bydgoszczy to gwarancja bycia w blisko życia towarzyskiego i kulturalnego, na czym zależy wielu parom.

Zdarza się też, że dusimy się w mieszkaniu lub nie chcemy się na nie zdecydować ze względu na dzieci, ale budowa domu także nam nie odpowiada. Wówczas warto rozważyć zakup już wybudowanego domu, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, choć może wymagać większej inwestycji.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania pomoże Inwestor nieruchomości – Mertis