oprawa hermetyczna

Zalety opraw hermetycznych

W pomieszczeniach użytkowych za dostarczanie światła odpowiadają świetlówki – obecnie wykonywane w technologii LED. Taki typ lamp zastępuje świetlówki fluorescencyjne. Do montażu oświetlenia typu LED wykorzystuje się hermetyczne oprawy. Do ich produkcji stosuje się tworzywa sztuczne takie jak polistyren PS, poliwęglan PC albo ABS. Klosz i obudowa mogą być wykonane z innego materiału.

Oprawy wykorzystujące technologię LED zużywają mniej energii i mają kilkukrotnie dłuższy okres eksploatacji

oprawa hermetycznaW oprawie hermetycznej znajduje się miejsce dla jednej lub dwóch świetlówek. Są one zasilane poprzez energię elektryczną dostarczaną z jednej strony. Druga strona wyposażona jest w uchwyt montażowy. Czas nagrzewania się świetlówek LED nie przekracza jednej sekundy, nie pojawia się też efekt migotania. Możliwe jest podłączenie szeregowo lub modułowo większej liczby opraw hermetycznych. Za dostarczanie zasilania odpowiada elektroniczny statecznik. Pracuje on z wysoką częstotliwością. Świetlówki mocowane są na gwint typu G13 – należy umieścić je w gnieździe, a następnie przekręcić. Napięcie znamionowe dostarczane przez obudowę to 230 V. Zaleca się, aby wysokość montażu nie przekraczała pięciu metrów.

oprawa hermetycznaŚwietlówki mogą emitować zimne, neutralne lub ciepłe światło. Właściwie podwieszona najlepsza oprawa hermetyczna zapewnia przepuszczalność światła na poziomie powyżej 90%. Tworzywo sztuczne musi wykazywać odporność na żółknięcie oraz odbarwianie się. Klasa szczelności IP65 oznacza, że urządzenie jest odporne na działanie pyłu, a także na strugi wody padające z każdego kierunku do poziomi 12,5 litra na minutę. Ochrona mechaniczna wyrażana jest w skali od 0 do 6, natomiast wodoszczelność w skali od 0 do 9. W oświetleniu komercyjnym można spotkać się z lampami o klasie szczelności IP68. W oprawie przystosowanej do świetlówek LED nie należy montować lamp EVG. Oprawy dostosowane do świetlówek LED zapewniają dwukrotnie większą energooszczędność od tych z fluorescencyjnym źródłem światła. Odpowiednią ilość światła w pomieszczeniach otrzymuje się dzięki dużemu kątowi świecenia – może on wynosić nawet do 270 stopni.

Świetlówka LED o mocy 20 W umieszczona w oprawie hermetycznej jest w stanie zapewnić strumień świetlny na poziomie 2000 lumenów. Wahanie wynosi 10%. Wysokiej jakości świetlówki pozwalają nawet na 50000 cykli. Dobre oddanie kolorów zapewnia neutralna barwa światła na poziomie 4500K, a także transparentny klosz oprawy hermetycznej. Świetlówki o długości 120 cm montuje się w oprawie długiej na 125 cm.