części do maszyn

Zastosowanie filtrów w maszynach budowlanych

Pojawienie się pierwszej koparki parowej w 1834 roku zrewolucjonizowało budownictwo. Wynalazek ten był modernizowany i ulepszany, aż powstały znane dzisiaj maszyny budowlane. Mają one szerokie zastosowanie, od kopania dołów po załadunek towarów sypkich. Wszystkie maszyny budowlane są skomplikowanymi urządzeniami mechanicznymi, które posiadają układy hydrauliczne odpowiedzialne za ich pracę.

Filtry do maszyn budowlanych

najlepsze filtry do maszyn budowlanychW celu zachowania sprawności maszyn trzeba sprawdzać ich stan techniczny, naprawiać bieżące usterki oraz wymieniać części eksploatacyjne. Do materiałów eksploatacyjnych z pewnością zaliczają się filtry. Służą one do oczyszczania przepływających substancji, na przykład oleju lub paliwa. W nowoczesnych koparkach i ładowarkach wykorzystuje się różne filtry, które dopasowane są do budowy maszyn oraz ich przeznaczenia. Warunki na placu budowy mogą być trudne, dlatego kontrola stanu filtrów powinna odbywać się częściej, niż zaleca producent. W wielu przypadkach stan filtrów można ocenić gołym okiem. Do sprawnego działania silnika spalinowego zasilanego olejem napędowym potrzebne są dwa rodzaje filtrów – powietrza oraz paliwa.

części do maszyn Pierwszy z nich odpowiada za to, żeby do komory spalania wraz z powietrzem nie przedostawały się zabrudzenia z zewnątrz, na przykład takie jak pył. Nawet najlepsze filtry do maszyn budowlanych trzeba regularnie wymieniać. Powietrze na placu budowy może być wysoce zapylone. Gdyby kurz dostał się do komory spalania, mógłby doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zapchany filtr powietrza będzie skutkował nierówną pracą silnika. Filtr paliwa odpowiada za usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń z oleju napędowego, którym zasilane są silniki wysokoprężne maszyn budowlanych. Szczególnie niebezpieczna jest parafina, która wytrąca się z paliwa przy niskich temperaturach. Słabej jakości paliwo jest częstą przyczyną awarii silników, ale można temu zapobiec, stosując filtry o wysokiej skuteczności. Filtry są także elementami układów hydraulicznych, które umożliwiają maszynom budowlanym pracę. Większość maszyn budowlanych posiada ruchome ramiona, które poruszają się dzięki siłownikom. Są one napędzane przez układy hydrauliczne.

Działanie układu hydraulicznego wymaga idealnie czystego oleju. Dlatego właśnie stosowane są filtry hydrauliczne, które wyróżniają się bardzo wysokim poziomem skuteczności. Stosuje się takie rodzaje filtrów hydraulicznych jak ssawne, wlewowe czy siatkowe. Filtry hydrauliczne znajdują się w różnych miejscach układu – w obudowie, zbiorniku lub wlewie.